• Wspomnienie (9 - 15.07.2012r.) PDF Drukuj Email
    piątek, 06 lipca 2012 07:42

- W piątek, tj. 06.07.2012r. wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy.
    - Natomiast w niedziele (08.07.2012r.) wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera.

Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska - była najstarszą z dziewięciorga dzieci Antoniego Augusta Ledóchowskiego, rotmistrza huzarów i szambelana cesarskiego i Józefiny z d. Salis-Zizers, wnuczką generała Ignacego Ledóchowskiego. Jej siostrą była święta Urszula Ledóchowska – patronka sąsiadującej z naszą Wspólnotą, parafii w Złotej. W latach 1885-1889 była damą dworu toskańskiego w Salzburgu, który opuściła poświęcając się całkowicie służbie misjom afrykańskim i sprawie walki z niewolnictwem Murzynów.

Święty Jan z Dukli urodził się w rodzinie mieszczańskiej. Uczył w rodzinnym mieście, a później w Krakowie. W młodości przebywał w pustelni na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie koło Dukli. Opuściwszy pustelnię (ok. 1434) wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – franciszkanów. Studiował w Krakowie. W wieku 60 lat przeszedł do surowszej gałęzi Zakonu, zwanej w Polsce bernardynami. Pod koniec życia poważnie chorował i utracił wzrok. Zmarł i został pochowany we Lwowie w tamtejszym kościele bernardyńskim. Obecnie główne relikwie znajdują się w rodzinnej Dukli.

Poprawiony: wtorek, 17 lipca 2012 15:43