• Wspomnienie (13 - 19.08.2012r.) PDF Drukuj Email
    wtorek, 14 sierpnia 2012 09:56

Wspomnienia najbliższego tygodnia. We wtorek (14.08) wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. W środę (15.08) odpust w naszej parafii związana z uroczystością WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – Msze Święte tak jak w niedzielę o godz. 08:00, 10:00 oraz 12:00. W piątek (17.08) uroczystość św. Jacka, kapłana, patrona archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa. W sobotę (18.08) wspomnienie Najświętszej Maryi Panny. Więcej informacji w rozwinięciu...

Święty Maksymilian Maria Kolbe - właściwie Rajmund Kolbe, urodził 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli, zginął 14 sierpnia 1941r. w KL Auschwitz. Okoliczności śmierci tego świętego człowieka porażają wielką siłą ducha tego człowieka.

„Pod koniec lipca 1941 roku uciekł jeden z więźniów z bloku o. Kolbego. Wściekły komendant nakazał zwołać na plac cały blok i co dziesiątego wytypowanego przez siebie więźnia skazał na śmierć głodową, w specjalnie na to przygotowanym bunkrze. Wśród przeznaczonych na śmierć znalazł się Franciszek Gajowniczek. Nieszczęśliwy westchnął, że musi opuścić żonę i dzieci. Wtedy stała się rzecz, która zdumiała katów. Z szeregu wyszedł o. Kolbe i prosił, by jego skazano na śmierć zamiast Gajowniczka, który stał obok niego. Na pytanie: kim jest? odparł, że jest kapłanem katolickim. Jest samotny, a Gajowniczek ma żonę i dzieci. Poszedł na śmierć wraz z 9 towarzyszami do bloku śmierci, nr 13. Bunkier, który dotąd był miejscem przekleństw i rozpaczy, pod przewodnictwem o. Maksymiliana stał się przybytkiem Bożej chwały. Modlono się i śpiewano nabożne pieśni. Przyzwyczajony do głodu o. Kolbe przeżył w bunkrze dwa tygodnie bez kruszyny chleba i kropli wody. Wreszcie oprawcy dobili go zastrzykiem fenolu. Stało się to 14 sierpnia, w wigilię Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny 1941 roku. O. Kolbe miał zaledwie 47 lat.” [opis pochodzi z www.kolbe.pl]

Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Według teologii katolickiej Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba podobnie jak Henoch i Eliasz. Dogmat, który mówi o wzięciu do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia.

Św. Jacek - urodzony 1183 w Kamieniu Śląskim, zmarł 15 sierpnia 1257 w Krakowie.  – święty, patron archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa. Święty Jacek jako jedyny Polak został uwieczniony wśród rzeźb przedstawiających świętych, stojących na kolumnadzie wokół Placu Św. Piotra w Rzymie. Uwiecznił go na swych obrazach El Greco.

Źródło: własne, internet, kolbe.pl