• Wspomnienie (17 - 23.03.2013r.) PDF Drukuj Email
    sobota, 16 marca 2013 07:46

Najbliższa niedziela będzie piąta niedzielą Wielkiego Postu. Tego dnia przypada wspomnienie św. Patryka, biskupa.
    Poniedziałek - św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła.
    Wtorek – uroczystość Św. Józefa, oblubieńca NMP.
    Sobota – wspomnienie św. Turybiusza z Mongrovejo, biskupa.

Więcej informacji w rozwinięciu...

• św. Patryk biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, misjonarz i organizator życia religijnego w Irlandii.

Patryk nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się około 385 r. Pochodził najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii. Z pochodzenia był Brytem. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam poważnie sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa.

Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

• św. Cyryl Jerozolimski - grecki biskup Jerozolimy (348-386) i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego, ormiańskiego, koptyjskiego, prawosławnego, ewangelickiego, anglikańskiego.

Pochodził z chrześcijańskiej rodziny. Święcenia diakonatu przyjął w 334 roku z rąk biskupa Jerozolimy, św. Makarego, a z rąk św. Maksyma w 344 otrzymał święcenia kapłańskie. W 348 roku został wybrany na następcę Maksyma w katedrze Jerozolimskiej.

Trzykrotnie był zsyłany na wygnanie z powodu zdecydowanej postawy wobec arian.

• uroczystość Św. Józefa, oblubieńca NMP - Apokryfy i pisma Ojców Kościoła wysławiają jego cnoty i niewysłowione powołanie - oblubieńca Maryi, żywiciela i wychowawcy Jezusa. Jest patronem Kościoła powszechnego, licznych zakonów, krajów, m.in. Austrii, Czech, Filipin, Hiszpanii, Kanady, Portugalii, Peru, wielu diecezji i miast oraz patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących i uciekinierów. Wzywany jest także jako patron dobrej śmierci.

• św. Turybiusz z Mongrovejoświęty Kościoła katolickiego, arcybiskup Limy, prymas Peru. Turybiusz urodził się w szlacheckiej rodzinie w Maygora w prowincji Léon. W dzieciństwie i młodości wyróżniał się pobożnością, nigdy jednak nie myślał o zostaniu księdzem.

Studiował prawo. Jego umiejętności prawnicze i błyskotliwość zwróciły uwagę króla Hiszpanii Filipa II, który w 1573 roku mianował Turybiusza głównym sędzią inkwizycji w Grenadzie.

Pięć lat później, król mianował go arcybiskupem Limy w Peru, które było wówczas hiszpańską kolonią. Zszokowany Turybiusz próbował odwołać się od tej decyzji, jednak żadne z jego odwołań nie zostało uwzględnione. W końcu przyjął święcenia kapłańskie, został wyświęcony na arcybiskupa i przybył do Limy w 1581 roku.

W 1583 roku zwołał synod prowincjonalny, na którym wytyczył kierunki rozwoju Kościoła w Ameryce Południowej.  Zmarł w 1606 roku w Saña.

Źródło: internet, własne