• 8. rocznica śmierci Jana Pawła II PDF Drukuj Email
    wtorek, 02 kwietnia 2013 14:02

Przypadająca we wtorek 8. rocznica śmierci Jana Pawła II nie jest w Watykanie obchodzona. Od czasu beatyfikacji przed dwoma laty, dniem dedykowanym polskiemu papieżowi jest wspomnienie liturgiczne 22 października, w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

Rocznicę śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 roku wspomniało we wtorek Radio Watykańskie, które przytoczyło wypowiedzi kardynała Jorge Maria Bergoglia, obecnego papieża Franciszka, na temat papieża Wojtyły.

Przypomniano, że 1 maja 2011 roku, a więc w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, kardynał Bergoglio mówił w katedrze w Buenos Aires, że Karol Wojtyła „nie lękał się” i właśnie dlatego „obalił dyktatury”.

Ponadto papieska rozgłośnia zwróciła uwagę na słowa argentyńskiego kardynała, który dwa dni po śmierci papieża Polaka mówił, że był on człowiekiem niezwykle konsekwentnym, który żył „w jedności ze swym ludem” i „pozwalał się kształtować przez moc Bożą”.

Według przyszłego papieża była to postawa, której „nie kupuje się” i której nie można „wystudiować”.

Przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej jak co dzień modlą się we wtorek wierni.

/PAP/