• Jubileusz Biskupa Ordynariusza PDF Drukuj Email
    piątek, 14 czerwca 2013 09:53

Już w najbliższą sobotę, 15 czerwca 2013 r. o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach zostanie odprawiona Msza św. z okazji Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia Sakry Biskupiej naszego Pasterza Biskupa Kazimierza Ryczana. Wszystkich diecezjan zapraszamy do licznego udziału!

Msza św. z okazji Jubileuszu Księdza Biskupa Kazimierza Ryczana będzie transmitowana na żywo przez Telewizję "Trwam", Radio Maryja i Radio Plus-Kielce. Początek transmisji w sobotę, 15 czerwca 2013 r. o godz. 11.00.

Bp Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy, w 1963 r. przyjął święcenia prezbiteratu w Przemyślu, pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i w rzeszowskiej Farze oraz jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, prowadził także wykłady z katolickiej nauki społecznej w WSD w Przemyślu. Więcej informacji w rozwinięciu...

Stopień naukowy doktora uzyskał w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL w 1978 r. Od 1983 r. adiunkt w Katedrze Socjologii Religii. Kolokwium habilitacyjne 1992 r. Wyjeżdżał na stypendia naukowe w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. W 1993 r. został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak powołany jednocześnie na biskupa diecezjalnego do Kielc, funkcji tej nie podjął.

Ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993 r. Biskup Kielecki przyjął zawołanie „W więzach wspólnoty”. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.

Po raz drugi został wybrany na członka Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Społecznych Od 2008 r. jest Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.

dziar
    tekst za: www.ekai.pl