• Prace w parafii Chroberz w latach 1974 – 1983 PDF Drukuj Email
    czwartek, 29 sierpnia 2013 10:54

W ramach przybliżania historii chroberskiej świątyni i naszej parafii prezentujemy tekst autorstwa księdza Stefana Roguli, proboszcza parafii Chroberz w latach 1974- 1983, dotyczący prac wykonanych w naszej parafii właśnie w tych latach. Tekst jako cenne źródło został dołączony do zakładki "Historia".  Więcej w rozwinięciu...

Prace w parafii Chroberz w latach 1974 – 1983

I.  W obrębie plebanii i w samej plebanii:

1. Ogrodzenie metalowe i chodniki betonowe. Droga wjazdowa na plebanię wraz z ogrodzeniem.
    2. Garaż z pustaków wraz z piwnicą i małym gospodarczym pomieszczeniem.
    3. Centralne ogrzewanie oraz dodatkowa mała łazienka.( dodatkowe szambo)
    4. Pomieszczenie na kancelarię.
    5. Wejście na plebanię od strony kościoła(schody, drzwi..)

II. Wokół kościoła oraz w kościele.

1. Dolny mur oporowy z betonu – od strony plebanii
    2. Gruntowny remont dzwonnicy: oszalowanie deskami z modrzewia i pokrycie gontem. Prace wykonywał Jan Wanat ze Szczerbakowa. Gont był zakupiony w parafii Cisów, a konkretnie w wiosce Wilków.
    3. Wszystkie zewnętrzne drzwi do kościoła i jedne wewnętrzne ( z przedsionka do głównej nawy) oraz schody na chór. Drzwi wykonał wspomniany wyżej Jan Wanat, a okucia, zamki wykonał Roman Kocieliński z Wiślicy.
    4. Nowe tynki w dolnych partiach świątyni.(wykonywał Tadeusz Kanarek z Rudawy Nowej). Nowa instalacja elektryczna wraz z ogrzewaniem kościoła oraz nowa instalacja nagłaśniająca. Prace elektryczne i nagłośnienie przeprowadziła firma Wierzbickiego z Kielc wraz z Janem Iwanem, także z Kielc. Koszt pieców elektrycznych pokrył ks. Józef Bania z KUL – rodak chroberski).
    5. Wymiana wszystkich okien. Wykonał je Kocieliński  Roman(?) z Wiślicy, a oszklił  szkłem z Jaroszowca Jochymek Julian z Olkusza.
    6. Konserwacja głównego ołtarza. Koszty tej konserwacji wziął na siebie Kielecki Konserwator Zabytków. ( dyrektorem była p. Piasecka).
    7. Wykonanie malowania wnętrza świątyni. Dokonane odkrywki ujawniły ślady zabytkowej polichromii. Decyzją Konserwatora Wojewódzkiego w Kielcach należało odkryć zamalowaną renesansową polichromię nawy i prezbiterium, a w następnym etapie prac przeprowadzić konserwację. Całość prac konserwatorskich ołtarza i polichromii wykonała Marta Żurowska z Krakowa wraz ze swoim zespołem konserwatorów. Za mojego duszpasterzowania w Chrobrzu, na skutek braku funduszy, nie przeprowadziliśmy konserwacji malowideł na ścianach pionowych nawy. Malowania gładkich powierzchni wnętrza kościoła, bocznej kaplicy, zakrystii, przedsionków dokonała firma malarska Mitków z Krakowa.
    8. Konserwacja obrazu św. Jana Kantego wykonana przez  Grażynę Schultze-Głazik z Krakowa. Obraz był prawie w całości zamalowany. Po zdjęciu późniejszych zamalowań ukazała się postać anioła z wieńcem laurowym.
    9. Odnowienie obrazów stacji Drogi Krzyżowej( wykonała p. Żurowska)
    10. Odnowienie żyrandola i zainstalowanie kinkietów. Kinkiety wykonała firma Uruszczaka z Krakowa. Ta sama firma dokonała pozłocenia monstrancji.
    11. Remont organów. Nie pamiętam wykonawcy, ale prawdopodobnie mieszkał w Mydlikach koło Krakowa.

III.    Jedynie brama wjazdowa i wejściowa na cmentarz grzebalny.

Łączę serdeczne pozdrowienia i życzę miłego oraz szczęśliwego zamieszkania w nowej plebanii.  Szczęść Boże!

Olkusz, 02.08.2013 r.                                                     Ks. Stefan Rogula

Poprawiony: czwartek, 29 sierpnia 2013 11:57