• Dialog w prawdzie - tego uczył Jan Paweł II PDF Drukuj Email
    poniedziałek, 07 października 2013 07:03

Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów. Przed Dniem Papieskim biskupi przypominają zasady prawdziwego dialogu, które ukazywał całym swoim pontyfikatem Jan Paweł II. Posłuchaj audio w rozwinięciu...

„Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu” – zauważają biskupi w liście pasterskim, który będzie odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę, 6 października. Rozważanie hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu” ma nas zachęcić do podjęcia dialogu w rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele.

Przez cały pontyfikat Jan Paweł II pokazywał nam, jak prowadzi dialog z Bogiem na modlitwie i w czasie liturgii. Lata papieskiego posługiwania były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem.

„Dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór czy polemika. Zaczyna się on od spotkania człowieka z człowiekiem, cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek” – czytamy w liście biskupów.