.........................................- Parafia Pod Wezwaniem Wniebowziecia NMP w Chrobrzu -

Msze Święte oraz Uroczystości


 • Dzień powszedni: 17:00
 • Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00.
 • Czy wiesz, że?

 • Nasza parafia istnieje od 1020 roku!

 • W Chrobrzu znajduja sie jedne z najcenniejszych renesansowych nagrobkow w Polsce.

 • Nowy kosciol konsekrowal pod wezwaniem Wniebowziecia Najswietszej Marii Panny sufragan krakowski Marcin Bialobrzeski w 1576r.
 • Co to jest wartość? PDF Drukuj Email
  Wpisany przez Redakcja   
  środa, 23 lipca 2014 08:07

  ..........Co to jest wartość? Istnieje bardzo wiele definicji wartości, które odnoszą się do sfery poznawczej, wolitywnej i duchowej człowieka. Najogólniej można powiedzieć, że wartością jest to, co człowiek chciałby mieć, co chciałby osiągnąć, to dobra, które stanowią cel ludzkich działań, którym każdy służy, których respektowanie decyduje o tym, że postępowanie człowieka jest dobre. Takimi wartościami są np. dobro, prawda, rodzina, miłość, sprawiedliwość, wolność. Wartości można też uznać jako moralne przekonanie jednostek i grup społecznych kierujące postawami oraz zachowaniami jednostkowymi i zbiorowymi. Dla mnie najważniejszymi wartościami w życiu są: rodzina, miłość, przyjaźń, wiara.

  ..........Według mnie rodzina znajduje się na pierwszym miejscu wśród hierarchii, to ona jako pierwsza uczy nas szacunku, tolerancji otaczającego nas świata, pokazuje nam kierunek do którego powinniśmy dążyć, buduje więzi, które są podstawą do tworzenia relacji miedzy ludźmi i funkcjonowania w społeczeństwie. Słowo ‘’rodzina’’ kojarzy mi się z bliskością, bezpieczeństwem, poczuciem przynależności, więziami, domem rodzinnym, tradycjami i świętami. To właśnie ona ukształtowała mój kręgosłup moralny, dzięki rodzinie nauczyłam się dostrzegać problemy innych ludzi, nie tylko najbliższych, ale tych którzy potrzebują pomocy. To właśnie rodzina kształtuje sferę rozwoju emocjonalnego młodego człowieka jako pierwsi uczą wrażliwości na piękno otaczającego świata. Dzięki temu wiem, że będę potrafiła być dobrym rodzicem. Będę starała się stworzyć dom, który będzie budował poczucie bezpieczeństwa, miłości, bliskości, do którego będzie się powracało z radością.

  ..........Wartością kolejną jaką cenię w życiu jest przyjaźń, dla mnie jest to coś wielkiego, to głęboki uczucie, które łączy dwoje różnych ludzi, łączy się to z ogromną odpowiedzialnością, nie można bowiem z przyjaźni czerpać zysków tylko dla siebie, takie postępowanie niszczy ją. Przyjaciele mogą zawsze na sobie polegać, nie mają przed sobą żadnych tajemnic, sekretów z reguły wiedzą o sobie wszystko. Często przyjaciel staje się częścią rodziny. Prawdziwy przyjaciel potrafi słuchać, doradzać, być obecny w trudnych chwilach i nigdy nie zostawia w potrzebie, jest obecny zawsze gdy tego potrzebujemy, w chwilach radosnych jak i smutnych. Prawy przyjaciel szanuje mnie pomimo ograniczeń, zna mnie najlepiej. Przyjacielska więź wymaga ogromnego poświęcenia, wkładu i inicjatywy, dlatego nie jest dostępna dla egoistów czy ludzi biernych.

  ..........Miłość przynosi nadzieję wydobywa z człowieka to co najpiękniejsze, sprawia, że odnajdujemy w  sobie siłę i zdolności których nigdy byśmy nie odkryli, jak powiedział kiedyś Ernest Hemingway:

  „Miłość jest najważniejszym sensem istnienia”.

  ..........W obliczu ukochanej osoby odsłaniamy wszystko czym żyjemy zarówno radości jak i ograniczenia, czy trudności. Wspólnie pomagamy sobie radzić z problemami. Miłość kształtuje nas, pozwala ukazać nasze prawdziwe oblicze, powoduje, że stajemy się prawdziwie dojrzali. Należy o nią dbać i pielęgnować, zarówno wtedy gdy budzi się jak i w okresie jej trwania. Miłość ma wiele odcieni może ona łączyć członków rodziny jaki i ludzi i Boga, oraz obcych ludzi. O miłości mówimy wtedy gdy ludzie potrafią porozumieć się nie wypowiadając słów, jest wtedy kiedy wiemy, że jesteśmy potrzebni, gdy w drugiej osobie znajdujemy schronienie i gdy chcemy całym sobą żyć dla drugiej osoby.

  ..........Wiara pełni ważną role zarówno w życiu chrześcijańskim jak i zwykłego szarego człowieka, jest osobistą relacją do Boga. Relacja ta wpływa na całe życie wierzącego, a jej obecność w różnych społecznościach wpływa na innych. Życie człowieka nie znosi pustki, wierząc w Boga nie ma poczucia pustki, czy osamotnienia. Bóg jest miłością, która szuka człowieka by się w nim rozlać. Serce wierzącego to naczynie „gliniane” często kruche i wyszczerbione w którym znajduje swe miejsce Boża miłość. Wiara chrześcijańska to nie tylko uznanie, że Bóg jest, istnieje, ale przede wszystkim uznanie za prawdę to co On mówi o sobie i o  nas. To zawsze Bóg stoi u początku naszej wiary, wzywa nas do zaufania i powierzenia Mu naszego losu. Każdy wierzący ma obowiązek troszczyć się o wiarę i rozwijać ją korzystając z rozumu.

  ..........Miłość, rodzina, wiara, przyjaźń zawsze są obecne w naszym życiu, gdyby nie te wartości trudno by nam było komukolwiek zaufać. Przeplatają się wzajemnie, a dzięki nim nasze życie staje się lżejsze i nadają naszemu życiu sens. Uważam, że rodzina, wiara, przyjaźń, miłość są wartościami ponad czasowymi o które w dzisiejszych czasach jest ciężko. Wartość jest zasadą organizowania życia, jego modelem i celem, jest zadaniem społecznym, który jest wyznaczany przez historię czy ideologię, oraz przez cechy człowieka takie jak prawda, dobro, jedność.

  Poprawiony: środa, 23 lipca 2014 08:14
   
  stat4u