• Wielki Piątek - post ścisły PDF Drukuj Email
    piątek, 19 kwietnia 2019 08:53

Przypominamy, że zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Wielki Piątek (jak i w Środę Popielcową) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta).

Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Zachęcamy również, aby także dzieci, które nie są zobowiązane do postu, już od najmłodszych lat wprowadzać w ducha pokuty.

_________________

Jednocześnie przypominamy, że wstrzemięźliwość od pokarmów miesnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia bez górnej granicy wieku w każdy piątek w roku (poza uroczystościami).

Źródło: www.diecezja.kielce.pl