• Triduum Paschalne 2020 r. (nowe foto) PDF Drukuj Email
    piątek, 10 kwietnia 2020 13:04
    Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, kiedy celebruje się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
    W Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna czas Świętego Triduum Paschalnego. Dzień dzisiejszy i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej to nie tylko przypomnienie Ostatniej Wieczerzy i tradycyjnie dzień, kiedy wyrażamy swoją wdzięczność kapłanom. To bardziej moment uświadomienia sobie, jak bardzo Jezus umiłował Dwunastu, a w nich każdego z nas.
    W Wielki Piątek liturgia rozpoczyna się od prostracji (leżenia krzyżem) kapłana. Pada On na twarz i w milczeniu się modli. To znak uniżenia, jakiego dokonał Jezus na Krzyżu, gdzie wyciągnął ręce nad światem, by pojednać ludzi z Bogiem. Raz na zawsze usunąć przepaść, która oddzieliła nas od Stwórcy. Wielki Piątek daje początek wydarzeniom, które na zawsze odmieniły losy świata i ludzi. Chrześcijanin, tego dnia przede wszystkim rozpamiętuje Mękę Chrystusa,  jednocząc się z Nim w dźwiganiu Krzyża, także w swoim życiu. To okazja, by wejść w rolę Szymona z Cyreny, Weroniki, płaczących niewiast. Uświadomić sobie, że tak łatwo być jak tłum, skandujący "Ukrzyżuj!" ....
    Wigilia Paschalna w Wielką Noc jest najważniejszym wieczorem w liturgii Kościoła. Bogactwo znaków, symboli, słów przekazuje historię zbawienia i zaprasza do decyzji wiary. Czy dziś przyjmiesz jako Pana i Zbawiciela Tego, który pokonał śmierć i Szatana? Czy zechcesz przyjąć światło radosnej nowiny rozpraszające mroki twojego grzechu? Czy pochylisz się z zadumą nad słowem Starego i Nowego Testamentu, odkrywając swoją osobistą historię zbawienia? I wreszcie - odnawiając łaskę chrztu świętego, wyjdziesz z radością, śpiewając: "Chrystus zmartwychwstały jest"?
    Autor: Waldemar Kucięba, www.parafia.chroberz.info

Poprawiony: niedziela, 12 kwietnia 2020 12:12