.........................................- Parafia Pod Wezwaniem Wniebowziecia NMP w Chrobrzu -

Msze Święte oraz Uroczystości


 • Dzień powszedni: 17:00
 • Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00.
 • Czy wiesz, że?

 • Nasza parafia istnieje od 1020 roku!

 • W Chrobrzu znajduja sie jedne z najcenniejszych renesansowych nagrobkow w Polsce.

 • Nowy kosciol konsekrowal pod wezwaniem Wniebowziecia Najswietszej Marii Panny sufragan krakowski Marcin Bialobrzeski w 1576r.
 • Kolejne święto parafii z nami PDF Drukuj Email
  Wpisany przez Redakcja   
  wtorek, 27 października 2020 07:36

  25 października parafia Chroberz uroczyście świętowała wspomnienie liturgiczne św. Jana Kantego, którego relikwie znajdują się w naszej świątyni. W dniu tego prezbitera, ustanowiono w Chrobrzu jeden z odpustów parafialnych (przypomnijmy pozostałe 15 sierpnia i 10 maja- św. Izydora).

  Parafia w Chrobrzu  od początku swojego istnienia, miała silne związki z Krakowem, a później z Akademią Krakowską. Nie dziwi więc fakt, że dobudowanej w XVII wieku kaplicy nadano patronat świętemu Janowi Kantemu.

  Ten dzień był również podwójnym świętem z racji Bierzmowania do którego przystąpiła młodzież z naszej parafii.

  parafia Chroberz odpust

   

  W 1724 roku proboszczem chroberskiej parafii został ksiądz Stanisław Kurzenicki, który swoją funkcję sprawował do 1737 roku. To za jego probostwa, poprzez biskupa krakowskiego Albina Dunajewskiego, do Chrobrza trafiły  relikwie św. Jana z Kęt. Relikwie pieczołowicie przechowywane są w naszej świątyni do dnia dzisiejszego.

   

  Jako ciekawostkę dodajmy, że w okresie międzywojennym odpust ku czci św. Jana z Kęt obchodzono 29 sierpnia.

  Autor: pb, chroberz.info
  Zdjęcia: Rafał, chroberz.info

  parafia odpust

  odpust w parafii Chroberz

  parafia odpust


  Poprawiony: wtorek, 27 października 2020 07:40
   
  stat4u