.........................................- Parafia Pod Wezwaniem Wniebowziecia NMP w Chrobrzu -

Msze Święte oraz Uroczystości


 • Dzień powszedni: 17:00
 • Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00.
 • Czy wiesz, że?

 • Nasza parafia istnieje od 1020 roku!

 • W Chrobrzu znajduja sie jedne z najcenniejszych renesansowych nagrobkow w Polsce.

 • Nowy kosciol konsekrowal pod wezwaniem Wniebowziecia Najswietszej Marii Panny sufragan krakowski Marcin Bialobrzeski w 1576r.
 • Zapraszamy do obejrzenia szopki bożonarodzeniowej (foto) PDF Drukuj Email
  Wpisany przez Redakcja   
  niedziela, 01 stycznia 2012 15:12

  Historia szopek sięga czasów średniowiecza. Pierwszą świąteczną aranżację, która miała przybliżyć wiernym tajemnicę Narodzin Zbawiciela przygotował św. Franciszek z Asyżu w roku 1223 we włoskiej miejscowości Reggio lub Greccio. Zakon franciszkański propagował ideę szopek, aż rozprzestrzeniła się po całej Europie.

  Misterium bożonarodzeniowe pojawiło się w Polsce pod koniec XIII w. i otrzymało nazwę jasełek (jasło w języku staropolskim oznaczało żłóbek). Najstarsze polskie figury jasełkowe - drewniane XIV-wieczne figurki pokryte barwną polichromią pochodzą z klasztoru Klarysek przy ul. Grodzkiej w Krakowie.

  Zapraszamy do obejrzenia szopki bożonarodzeniowej w kościele parafialnym w Chrobrzu. Zdjęcie w rozwinięciu...

   
  stat4u